Jak wybrać lalkę dla dziewczynki

Pozwól dziecku bawić się lalkami

Większość dziewczynek uwielbia lalki. Jest ku temu naprawdę dobry powód. Mogą się nimi opiekować i naśladować codzienne obowiązki, takie jak podawanie butelki do karmienia, usypianie dziecka czy spacer z lalką w wózku. Dzieci mają możliwość zrobienia  samemu tego, co widzą na co dzień w swojej rodzinie.  

Lalki – czy są szmaciane czy plastikowe, zabawne czy urocze, przemawiają do instynktów Twojego dziecka. Poprzez odgrywanie ról podczas zabawy, uczą Twoje dziecko przydatnych umiejętności, które wykorzystają w późniejszym życiu. W skrócie: zabawa lalkami jest absolutnie fantastyczna. Ale… Którą lalkę dla dziewczynki wybrać? Czy powinna to być zwykła szmacianka, a może wykonana w najnowszej technologii lalka z wieloma funkcjami wyglądającą jak mały bobas?

Miękkie czy z tworzywa sztucznego? Którą wybrać?

Niektóre dzieci uwielbiają miękkie lalki. Inne dzieci wolą lalki wykonane z tworzywa sztucznego. Często okazuje się, że dzieci, które zaczynają od miękkiej lalki, w przyszłości także wybiorą lalkę wykonaną z miękkich materiałów. Dla najmłodszych dzieci zalecane są lalki-szmacianki, gdyż są bezpieczniejsze. Im starsze dziecko, tym lalka, wykonana z tworzywa, może być bardziej urozmaicona. Do takiej lali-modnisi można kupować dodatki, ubranka i akcesoria, a nawet całe domy i pojazdy.  

0-1 lat. Kształty i materiały

Maluchy przed ukończeniem roku uczą się trzymać w rączkach i uwielbiają odkrywać nowe faktury.  Lalki dla najmłodszych muszą być łatwe do chwycenia, lekkie i nie mogą mieć małych, luźnych części. Lalki powinny być niewielkie i miękkie, dostosowane do małych rąk dziecka. 

1-3 lata. Odgrywanie ról

Dziewczynki w tym wieku próbują, odkrywają i bawią się, aby zrozumieć świat, którego są częścią. Naśladują rzeczy, które widzą wokół siebie. Bawią się w matkę, ojca i dzieci. Mówią lalkom „dobranoc i śpij dobrze”. Gotują i odkurzają. Zupełnie jak my dorośli. Lalka dla tej grupy wiekowej powinna być łatwa w obsłudze i niezbyt ciężka. Do takiej lalki, dziewczynki mogą już dobierać proste akcesoria np. ubranka lub torebka. 

3-4 lata. Styl życia

Kiedy dziecko osiągnie ten wiek, zabawa jest inspirowana codziennością. Dla lalki przygotowywane jest jedzenie. Lalka musi mieć możliwość zmiany ubrania, korzystania z akcesoriów. Dziewczynka jest teraz gotowa na lalki, które są większe, mogą mieć różne funkcje np. spania lub picia. Wskazane jest wyposażenie dla lalek w postaci wózka dla lalki, wanienki, talerzyków. 

+4 lata. Lalka zostaje przyjaciółką

W tym wieku lalka staje się przyjacielem, powiernikiem, z którym Twoje dziecko może dzielić codzienność. Dla starszych dziewczynek dobrym pomysłem może być zatem wybór lalki z funkcjami i akcesoriami, które odpowiadają ich zainteresowaniom. Lalki mogą mieć różne profesje np. lalka-lekarz lub lalka-piosenkarka, lalka, której można stylizować włosy, lalka z psem lub lalka, która jest miłośniczką gry w piłkę nożną. W zależności od popularnej bajki dostępne są postaci lalki, jako główne bohaterki filmów animowanych.

Zadbaj o najmłodszych

Liczba zabawek na dostępnych na rynku jest ogromna, ale zawsze należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Lalki i przeznaczone dla niej dodatki muszą spełniać normy bezpieczeństwa z oznaczeniem CE. Warto zwrócić uwagę, aby lalki materiałowe lub ubranka dla lalek były wykonane z materiałów organicznych, bez sztucznych dodatków. Wtedy Twoje dziecko bez obaw może obdarzyć swoją lalkę gigantycznym pocałunkiem w policzek. Pamiętaj, aby sprawdzić, dla jakiego wieku dziecka lalka jest przeznaczona. Miłej zabawy!

Info